Kolejna generacja Subaru Impreza debiutuje własnie na salonie samochodowym w Nowym Jorku. Jest to pierwszy model japońskiego producenta postawiony na nowej płycie podłogowej, która ma być używana globalnie.

Subaru nie czekało i od razu zaprezentowała 5 – drzwiowego hatchbacka oraz sedana. W porównaniu ze schodzącym modelem, nowa Impreza jest dłuższa o 4 centymetry, szersza o 3,8 centymetra a rozstaw osi zwiększył się o 2,5 centymetra. Dzięki temu udało się wygospodarować znacznie więcej miejsca w kabinie dla pasażerów oraz powiększyć bagażnik. Całkowicie przeprojektowana deska rozdzielcza skrywa w sobie kolejną generację systemu info-rozrywki Starlink oraz kilku asystentów mających poprawić komfort i bezpieczeństwo (między innymi asystent parkowania, asystent pasa ruchu, system monitorujący martwe pole oraz system automatycznego wykrywania przeszkód).

Subaru-hatch-32

Największą nowością debiutującą w tym modelu jest płyta podłogowa, która ma posłużyć do konstrukcji wszystkich następnych modeli marki. To co wyróżnia nową platformę od wcześniejszych konstrukcji Subaru to przede wszystkim zwiększona sztywność o około 70% oraz zwiększona o 40% zdolność do pochłaniania energii przy uderzeniach. Dodatkowo udało się obniżyć środek ciężkości oraz zmienić konstrukcję zawieszenia zmniejszając przy tym przechył nadwozia o 50%. Zmiany dotknęły także 2 – litrową jednostkę typu bokser, w której dzięki zastosowaniu wtrysku bezpośredniego udało się osiągnąć moc na poziomie 154 koni mechanicznych. W gamie jednostek napędowych prawdopodobnie znajdziemy jeszcze silnik 1.6 znany z modelu Levorg oraz kilka silników wysokoprężnych. Nie zabraknie oczywiście napędu na obie osie oraz automatycznej skrzyni biegów Lineartronic.

My oczywiście czekamy na odmianę STI.